Catering na konferencje i szkolenia – jak skomponować najlepsze menu?

catering szkolenie

Organizując konferencję lub szkolenie powinniśmy zadbać nie tylko o wybór odpowiedniej sali, ale także wiele innych szczegółów, które wpłyną na zadowolenie uczestników i ich ewentualny powrót na nasze inne wydarzenia. Jednym z elementów, o którym nie możemy zapomnieć jest catering na konferencje. Jak wybrać najlepsze menu? O czym warto pamiętać? Czy wybrać catering z obsługą czy bez?

Konferencje – catering z obsługą czy bez?

To, jak będzie wyglądało menu oraz sposób podania dań zależy od charakteru konferencji i tego, na jakim klimacie nam zależy. Coraz częściej odchodzi się od klasycznego szwedzkiego stołu i dań podanych w bemarach. Z posiłku możemy uczynić dodatkową „atrakcję”. Menu na konferencję możesz wybrać samemu i dopasować je do charakteru spotkania lub firmy, którą reprezentujesz. Często wybieraną opcją jest skomponowanie kilku dań i zaoferowanie możliwości wyboru naszym gościom. Wybierając catering z obsługą nadajesz odpowiedni ton wydarzeniu, a goście czują się ważni i zaopiekowani.

Jaki catering na szkolenie zorganizować?

Śniadanie, obiad, podwieczorek, a może kolacja? Wybór odpowiedniej pory na posiłek zależy przede wszystkim od czasu trwania konferencji. Pamiętaj, że goście, którzy pojawiają się na konferencji mogą przybywać z daleka, dlatego w miejscu szkolenia są nawet godzinę przed czasem. Warto zaoferować im catering na powitanie. Komponując catering konferencyjny warto wybierać produkty lekkie i nie powodujące uczucia ciężkości, a jednocześnie dające dużo energii. Na uczestników czeka kilka godzin szkolenia i nauki, dlatego powinni czuć się lekko i komfortowo.

Warto zadbać także o przerwę kawową, podczas której uczestnicy będą mogli napić się wysokiej jakości kawy lub herbaty, a także poczęstować się słodkościami. Podczas przerwy na stołach mogą pojawić się także lekkie kanapki, sezonowe owoce i warzywa.

Zrezygnuj z posiłków, które powodują dyskomfort. Jeżeli konferencja trwa od rana do wieczora musimy zadbać o catering na konferencję, który będzie uwzględniał także obiad. Kreatywne sposoby podania dań są coraz częściej rozpatrywane przez organizatorów szkoleń i konferencji. Posiłek możesz połączyć z myślą przewodnią wydarzenia. Możesz skupić się na konkretnej kuchni lub produkcie, który będzie przewijał się w każdym posiłku. Możliwości są nieograniczone. Pamiętaj, aby uwzględnić alergeny występujące w daniach, a także nietolerancje pokarmowe uczestników.

Catering bez cukru na szkoleniu

Organizując szkolenie i catering warto wziąć pod uwagę wszelkie nietolerancje pokarmowe uczestników, o które możesz zapytać przed wydarzeniem. Wtedy będziesz miał pewność, że wszyscy zaproszeni zjedzą posiłek bez martwienia się o złe samopoczucie. Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa, glutenu czy cukru, dlatego powinniśmy wziąć to pod uwagę i zaoferować przynajmniej 2 gotowe dania do wyboru. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na odbiór uczestników i postrzeganie całego wydarzenia, a także będzie świadczyło o profesjonalizmie organizatora.

Catering na event – nie zapomnij o napojach

Napoje to podstawa cateringu na event i powinny być dostępne przez cały czas, w szczególności woda. Kawa i herbata mogą być serwowane podczas przerw. Wybierając catering konferencyjny warto zadbać także o zdrowe soki, smoothie i innego rodzaju napoje.

Nie zapomnij o etykietkach przy cateringu

Oferując catering na szkoleniu musimy cały czas mieć na uwadze różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe uczestników, dlatego warto zadbać o etykietki ze szczególnymi składnikami postawionymi obok oferowanych dań. Czytanie składów produktów jest ostatnio w modzie, dlatego warto pokazać uczestnikom, że nasza firma podąża za trendami.

Catering konferencje – cennik

Koszt cateringu na konferencję zależy od wielu czynników, przede wszystkim ilości uczestników oraz posiłków, które chcemy podać. Organizując konferencję w Hotel Apis możesz liczyć na profesjonalną obsługę oraz dania ze składników najwyższej jakości. Nasza restauracja Mozaika została określona jako Najlepsza Restauracja w Krakowie w plebiscycie gości Restaurant Week. Oferujemy 3 sale szkoleniowe, parking, a także komfortowe i stylowe pokoje dla uczestników wydarzenia. Przyjemna atmosfera, doskonała kuchnia i dobre położenie sprawiają, że Hotel Apis jest często wybierany na organizację konferencji.

Zobacz także: Sala konferencyjna w Krakowie, poznaj naszą przestrzeń!