Jarmark świąteczny w Krakowie – tradycja, wyjątkowe produkty, magiczna atmosfera

Rozgrzewająca herbata z rozmarynem

Tradycja jarmarków świątecznych sięga średniowiecznych zwyczajów krajów niemieckojęzycznych. To właśnie na terenie Niemczech rozpoczął się ten kultywowany później i w innych krajach rodzaj wydarzeń. Data pierwszego jarmarku świątecznego to 1310 rok, a miejscem wydarzenia było Monachium.

W Polsce najpiękniejsze jarmarki świąteczne mają miejsce we Wrocławiu i Krakowie, i to właśnie o krakowskim wydarzeniu chcemy opowiedzieć Wam więcej!

Jesteście ciekawi, dlaczego warto odwiedzić Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie i co możecie na nim kupić? Na te pytania odpowiemy w artykule!

Jarmark świąteczny w Krakowie – kiedy i gdzie można go zobaczyć?

Tradycyjnie jarmark świąteczny w Krakowie ma miejsce na rynku głównym i rozpoczyna się zawsze pod koniec listopada. Lokalizacja jarmarku jest spójna ze średniowieczną tradycją – już wtedy, te świąteczne wydarzenia zawsze miały miejsce w centrum, tak aby świąteczna atmosfera przepełniała serce miastka, za które od zawsze przyjmuje się rynek główny.

Tradycyjnie jarmarki pojawiały się wraz z rozpoczęciem Adwentu lub kilka dni przed nim – w Krakowie rozpoczęcie tego wydarzenia świątecznego zaplanowaniu na 25 listopada 2022 roku. Jednak im bliżej świąt, tym więcej nowych straganów, wśród których nie zabraknie grzanego wina, które przez wiele osób kojarzone jest właśnie z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Koniec trwania wydarzenia zaplanowany jest na 1 stycznia 2023 roku.

Co kupić na Jarmarku świątecznym w Krakowie?

To wyjątkowe wydarzenie to idealna okazja na zakup oryginalnych prezentów świątecznych, dodatków, które podkreślą bożonarodzeniową atmosferę w Twoim domu lub mieszkaniu, lokalnych słodyczy, przypraw i produktów, które wzbogacą świąteczne dania i nie tylko.

Na straganach znajdziesz:

 • piękne, ręcznie robione bombki choinkowe,
 • szkło artystyczne,
 • ozdoby wykonane z drewna, filcu czy włóczki
 • oraz kożuchy regionalne.

To jednak nie wszystko!

Jarmark świąteczny w Krakowie to też świetna okazja do wspólnego wyjścia na randkę czy spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi

 • grzane wino,
 • grillowana kiełbasa,
 • ciepła zupa,
 • tradycyjne miodowe pierniki,
 • prażone orzechy,
 • krówki, ciasta
 • i całe mnóstwo regionalnych miodów czeka na Ciebie w trakcie trwania wydarzenia.
Grzane wino, aromatyczne i rozgrzewające. Idealne na tą porę roku !

Wycieczka do Krakowa – koniecznie pamiętaj o jarmarku!

Planujesz przedświąteczną wyprawę do Krakowa? Nie zapomnij o jarmarku!

Jego magiczna atmosfera z pewnością pozwoli poczuć Ci ducha świąt i znaleźć mnóstwo inspiracji kulinarnych czy artystycznych. Nie zapomnij jednak o odpowiednio komfortowym noclegu. Hotel Apis jest położony około 15 minut drogi komunikacją miejską lub samochodem od Rynku Głównego. Dla naszych gości hotelowych dostępny jest parking, więc nie musisz martwić się pozostawianiem samochodu na ulicy i opłatą za parking. Hotel Apis to nie tylko świetne miejsce na nocleg – na naszych gości czekają fantastyczne, świeże śniadania i restauracja Mozaika, której menu możecie sprawdzić na stronie internetowej.

Połącz odwiedziny Jarmarku świątecznego w Krakowie z pełnym odpoczynku weekendem i ciesz się wyjątkową atmosferą miasta w tym magicznym przedświątecznym okresie.

Wigilia firmowa w Krakowie – jak i gdzie ją zorganizować?