Co ciekawego w Krakowie?

co ciekawego w Krakowie spacer

Kraków … chętnie odwiedzany przez miliony turystów z całego świata każdego roku, ma niepodważalnie swoje sztandarowe punkty „must have „, które są wpisywane przez odwiedzających na liście miejsc ,które warto odwiedzić. Bardzo często te miejsca są zatłoczone i sprawiają, że nie czujemy klimatu danego miejsca, tak jak na to zasługuje. Jak na przykład Ojców- najmniejszy park narodowy w Polsce, nasza perełka przyrody ożywionej w weekendy jest tak oblegany, że czasami nie ma gdzie zaparkować, dlatego odwiedzenie tego przeuroczego zakątka polecam zostawić na dzień powszedni i spędzić tam cały dzień , spacerując i korzystając z pysznego obiadu w tutejszej pstrągarni. Zatem co ciekawego w Krakowie można zobaczyć unikając tłumów turystów?

Dolina Będkowska

Miejscem niezaprzeczalnie godnym odwiedzenia jest Dolina Będkowska. Mniej uczęszczana i znana wśród turystów odwiedzających Kraków. Jest jedną z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej , wstęp do doliny jest bezpłatny i oprócz malowniczej trasy wzdłuż rzeczki można podziwiać formacje skalne. Zachęcam do odwiedzenia Brandysówki, tutejszego schroniska i skosztowania specjałów regionalnej kuchni. Idealne miejsce na rodzinny piknik na łączce przy Brandysówce i cieszenie oczu zmaganiami wspinaczy na Będkowską Basztę.

Jaskinia Wierzchowska

Będąc w tamtej okolicy polecam zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej. Jaskinia posiada status pomnika przyrody i znajdziemy w niej mnóstwo interesujących nacieków skalnych. Stanowi najdłuższą trasę turystyczna wśród jaskiń w Polsce. Znaleziono tam kości niedźwiedzi jaskiniowych oraz innych zwierząt, które występowały w epoce lodowcowej. Jaskinie można zwiedzać z wykwalifikowanym przewodnikiem, który zajmująco opowie o tym szczególnym miejscu.

Szlak Orlich Gniazd

Dla zmotoryzowanych  turystów pragnących przeżyć przygodę polecam odwiedzenie zamków wchodzących w skład szlaku Orlich Gniazd.  Obiekty te budowane były  na szczytach wzniesień i gór co podnosi jeszcze bardziej atrakcyjność  tych miejsc. Wśród godnych zapamiętania miejsc są  Zamek Olsztyn, Zamek Ostrężnik, Zamek Mirów, Zamek Bobolice, Zamek Bąkowiec, Gród na Górze Birów, Zamek Ogrodzieniec, Pałac w Pilicy, Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń, Zamek Bydlin, Zamek w Rabsztynie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie oraz  Zamek w Korzkwi. Podczas przemierzania jakże rozległego obszaru na szlaku Orlich Gniazd nie sposób nie zaglądnąć na „Polską Sahare”, którą to nazwą określa się Pustynie Błędowską. Ponoć jeszcze 100 lat temu można było tam zaobserwować zjawisko fatamorgany.

Co ciekawego w Krakowie

Las Wolski

Nieco bliżej Krakowa znajduje się urokliwy Lasek Wolski z interesującymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi wraz z kopcem Piłsudskiego, skąd roztacza się rozległa panorama Krakowa i okolic. Nie można ominąć położonego w naturalnej scenerii krakowskiego zoo w Lesie Wolskim. Raz do roku w Zielone Świątki organizowany jest odpust u podnóży Srebrnej Góry. Właśnie wtedy nadarza się okazja dla kobiet by mogły zwiedzić klasztor ojców Kamedułów, co w ciągu całego roku jest niemożliwe. 

Przylasek Rusiecki

Po intensywnym a jednak satysfakcjonującym zwiedzaniu trzeba znaleźć czas na odpoczynek. I tu polecam akwen wodny- przylasek Rusiecki. Znajduję się tu kąpielisko. Można wypożyczyć sprzęt wodny i dzieci mogą się pobawić na placu zabaw.

Co ciekawego w Krakowie? Polecane nowości

Wśród nowości muzealnych możemy znaleźć Muzeum PRL – Schrony w Nowej Hucie. Legenda głosi, że pod całą Nową Hutą znajduje się drugie, podziemne miasto. Rozkład schronów w Nowej Hucie związany jest z powstawaniem kolejnych osiedli.

Drugim interesującym punktem jest Muzeum Iluzji. Doświadczymy tam świetlnych, optycznych oraz  fizycznych iluzji.

Zobacz nasze inspiracje na wycieczki w okolice Krakowa z dzieckiem.