Okolice Krakowa z dzieckiem

W słoneczne dni najchętniej wychodzimy na spacery, przejażdżki rowerowe, pikniki. Planując podróż z dzieckiem wybieramy trasy łatwo dostępne ale i jednocześnie malownicze, ciekawe, tak by dziecko się nie nudziło. Mamy mnóstwo ciekawych miejsc rekreacyjnych w pobliżu Krakowa, które warto znać, gdy chcemy pogodzić wypoczynek i aktywność. Okolice Krakowa z dzieckiem – Gdzie wybrać się pod Kraków? Oto kilka propozycji miejsc idealnych na spacer lub wycieczkę rowerową.

Dolinki podkrakowskie – dobre na spacer z wózkiem

Bezsprzecznie dolinki podkrakowskie są idealnym pomysłem, jeśli chcecie się wybrać w okolice Krakowa z dzieckiem na spacer z wózkiem w piękne, zielone miejsce. Jest ich naprawdę dużo, oto te, które posiadają dobre trasy na wózek:

  • Dolina Mnikowska – krótka dolinka (ok. 2 km) z licznymi atrakcjami i formacjami skalnymi, punktem głównym i najbardziej charakterystycznym w dolinie jest bez wątpienia skalna kapliczka z malowidłami Matki Boskiej Skalnej.
  • Dolina Będkowska – niewątpliwie najdłuższa z dolinek – ma ponad 7 km, atrakcją jest piękny wodospad Szum, który jest największym wodospadem na terenie Dolinek Krakowskich.
  • Dolina Grzybowska – malownicza, krótka dolina w Lesie Zabierzowskim – ma ok. 2.5 km, dla dzieci godnym uwagi jest fakt, że znajdują się tu punkty małego leśnika.
  • Dolina Prądnika – można zjeść tu słynnego ojcowskiego pstrąga oraz zobaczyć stawy,
    w których jest hodowany, to własnie tutaj znajduje się słynna Brama Krakowska, a przy parkingu piękny zamek

Okolice Krakowa z dzieckiem – Ojców

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Ojców – opcje są dwie – spacer lub rower. Tras i miejsc dużo do wyboru. Spacerkiem możemy oczekiwać sielankowego klimatu, idąc boczną dróżką, wśród lokalnych domków, mniejszych lub większych lokalnych biznesów, wliczając w to pysznego pstrąga prosto z hodowli. Gdy już to wszystko miniemy i dotrzemy do polany przed Bramą Krakowską oraz słynnego „Źródła Miłości” mamy do wyboru kolejne drogi. Można iść dalej do młyna Kopcińskiego lub wąwozu Korytania, lub do Groty Łokietka pod Górą Chełmową. Jeśli natomiast wybierzemy opcję dla bardziej aktywnych, możemy spodziewać się całkiem przyjemnej przejażdżki, wśród niepowtarzalnej skalnej scenerii i w dodatku po nie bardzo górzystym terenie.

Największa jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym – Grota Łokietka

Grota Łokietka – jedna z atrakcji- czyli największa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Ma długość 320 metrów, jest oświetlona elektrycznie. Zwiedzanie jej będzie na pewno super przygodą. Tylko pamiętajcie, jeśli planujecie się tam wybrać w pogodny dzień, to zabierzcie zapasy ciepłych ciuchów, ponieważ panuje tam temperatura około 7 stopni Celsjusza.

Jaskina, którą zwiedza się tylko po zmroku – Jaskinia Ciemna

Kolejną jaskinią wartą zobaczenia w Doliny Prądnika jest jaskinia, zwana Ciemną. Ale miejsce to zwiedza się inaczej niż Grotę Łokietka. Bowiem można tam wejść tylko w grupach i z przewodnikiem, gdyż zwiedza się ją po ciemku z latarkami, bądź świecami.

Propozycje na wycieczki w nieco dalsze okolice Krakowa z dzieckiem

Śląski Ogród Zoologiczny

Oprócz zwierząt można zobaczyć skalne dinozaury. To coś, czego nie ma inne ZOO w Polsce. Zrekonstruowano tutaj 16 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, których szczątki odkryto na Pustyni Gobi w latach 1963-1971. Powstały one w wyniku rekonstrukcji odnalezionych szczątków, a oryginalne znajdują się w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Tężnia solankowa w Bochni

To spory kompleks rekreacyjno – sportowy powstały w tym roku w Bochni od strony Plant Salinarnych. Ku zadowoleniu dzieci jest tam też duży i ciekawy plac zabaw. Co więcej, w części rekreacyjnej znajdują się boiska do piłki nożnej, koszykówki oraz bieżnia. Także według nas jest to miejsce bardzo fajne na spędzenie czasu z dziećmi, przy okazji odwiedzając tężnie, aby skorzystać z jej dobrodziejstw leczniczych.

Kopalnia soli w Wieliczce

Czyli miejsce, które musisz zobaczyć Ty i Twoje dziecko! Kopalnia Soli w Wieliczce oferuje, poza trasą turystyną, zwiedzanie kopalni przez rodziny z dziećmi programem „Odkrywanie Solilandii”. Solilandia jest o tyle ciekawsza dla dzieci, że po drodze dzieci spotykają się z tajemniczym Skarbnikiem, skrzatem. Opowiadane są specjalne historyjki o kopalni. Przewodnicy zadają specjalnie przygotowane zagadki i quizy, które na pewno zaciekawią dzieci. Na pewno będzie to świetna zabawa dla całej rodziny.

Zamek Tenczyn w Rudnie

W okolicy przede wszystkim wart zobaczenia jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Jest to jeden z wielu zamków zaliczanych do Jurajskich Orlich Gniazd. Obecnie odrestaurowywany przez stowarzyszenie “Ratujmy Tenczyn” i częściowo udostępniany do zwiedzania. Na wschód i na zachód od Zamku rozciąga się Puszcza Dulowska, będąca pozostałością prastarej puszczy, która kiedyś zajmowała obszar między Krakowem a rzeką Przemszą. Jest to naprawdę rozległy obszar leśny, ze sporą liczbą szlaków pieszych a szczególnie rowerowych. Na terenie Puszczy możemy spotkań jelenie, sarny, dziki a nawet łosie. Zdecydowanie zachęcamy do spacerów także tutaj. Między Zamkiem a Tenczynkiem położony jest Staw Wroński. Jest to niewielki akwen wodny, odnowiony w ostatnich latach (porobiono między innymi pomosty, siedziska, ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną). Będąc w okolicy zdecydowanie warto zatrzymać się tu na odpoczynek i pospacerować dookoła stawu. 

Puszcza Niepołomicka – idealne miejsce na wycieczke w okolice Krakowa z dzieckiem

Puszcza Niepołomicka to idealne miejsce na spacer i jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa z dzieckiem. W odległości 34 kilometrów można poczuć prawdziwy puszczański klimat. Wiele dróg asfaltowych i szutrowych sprawdzi się idealnie na spokojną wycieczkę z dzieckiem. Jest tam wiele atrakcji, ciekawych miejsc i szlaków turystycznych.

Sprawdź nasze propozycje na udany weekend w Krakowie.