Podczas wyboru odpowiedniego miejsca na wyjazd jednym z głównych kryteriów decydujących o wyborze danego hotelu jest ilość gwiazdek. To oznaczenie, które potwierdza określony standard, a także udogodnienia, które możemy spotkać w obiekcie. Jednak czy rzeczywiście wiesz, czym różni się hotel 5-gwiazdkowy od 3-gwiazdkowego?
Co oznaczają gwiazdki hotelowe?
Gwiazdki hotelowe to system klasyfikacji służący do oceny jakości i standardu obiektów hotelowych. Przyznawane są one przez różne organizacje na świecie, a ich kryteria mogą się nieznacznie różnić w zależności od kraju czy regionu. Gwiazdki mają na celu dostarczenie gościom informacji o tym, czego mogą się spodziewać po danym hotelu pod względem komfortu, wyposażenia, usług i innych aspektów.
Kategoryzacja hoteli w Polsce
Kategoryzacja hoteli w Polsce za pomocą gwiazdek została wprowadzona na mocy Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług dla obiektów poszczególnych kategorii możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 roku.
Hotel 5-gwiazdkowy
Hotel 5-gwiazdkowy to najwyższy standard w klasyfikacji hotelowej. Hotele pięciogwiazdkowe gwarantują luksus na najwyższym poziomie. Pokoje są przestronne, wyjątkowo komfortowe, z najwyższej jakości wyposażeniem. Goście mają do dyspozycji pełen wachlarz usług, w tym osobistego concierge, prywatne spa czy ekskluzywne restauracje. Ale co dokładnie oznacza posiadanie 5 gwiazdek i jakie udogodnienia można znaleźć w takim obiekcie?
Minimalna powierzchnia mieszkalna pokoju jednoosobowego wynosi 14 m2, a pokoju dwuosobowego – 18 m2. W hotelach 5-gwiazdkowych musi znajdować się pokój z salonem o powierzchni co najmniej 25 m2, sypialnią z łazienką oraz częścią wejściową z wydzielonym WC.
Każdy pokój w hotelu z 5 gwiazdkami musi posiadać łóżko jednoosobowe o wymiarach nie mniejszych niż 90 x 200 cm lub dwuosobowe o wymiarach 140 x 200 cm albo większych, stolik nocny lub półkę, szafę lub wnękę garderobianą z co najmniej trzema wieszakami na osobę, biurko lub stół, jedno krzesło na pokój, jeden w pokoju jednoosobowym lub nie mniej niż dwa fotele wypoczynkowe lub kanapę, stolik, lustro oraz wieszak ścienny na odzież wierzchnią.
W każdym pokoju w hotelu 5-gwiazdkowych muszą znajdować się także dostęp do internetu, telefon, radio, telewizor, wykładzina lub dywanik przy każdym łóżku, firany, żaluzje lub rolety przepuszczające światło oraz zaciemniające, hotelowe artykuły piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, igielnik, torba na bieliznę zleconą do prania, sejf, minibar lub lodówka oraz woda butelkowana i naczynia do picia w ilości odpowiadającej liczbie osób w pokoju.
Podstawowe wyposażenie łazienki w hotelu 5-gwiazdkowym obejmuje wannę z baterią i natryskiem lub prysznic, umywalką z blatem lub półką oraz WC. Dodatkowo w łazience w hotelu 5-gwiazdkowym muszą znajdować się też osłona wanny lub natrysku, dywanik przy wannie lub kabinie, mydelniczka, papiernica, wieszaki ścienne i na ręczniki, uchwyty przy wannie i natrysku, lustro z górnym lub bocznym oświetleniem, gniazdko elektryczne z osłoną, suszarka do włosów, waga, kosz na śmieci, telefon, mydło lub dozownik z mydłem w płynie oraz ręcznik, ręcznik kąpielowy, płaszcz kąpielowy i szklankę lub kubek jednorazowy dla każdej osoby.
Większość hoteli 5-gwiazdkowych jest usytuowana w prestiżowych lokalizacjach, oferując niesamowite widoki – może to być panoramie wielkich miast, malownicze wybrzeża lub majestatyczne góry. Hotele pięciogwiazdkowe oferują szereg dodatkowych udogodnień, takich jak prywatne baseny, sale kinowe, butikowe sklepy czy ekskluzywne kluby nocne na terenie obiektu.
Hotel 4-gwiazdkowy
Czterogwiazdkowe hotele zapewniają wysoki standard usług i komfortu. Pokoje są przestronne, elegancko urządzone i oferują wiele udogodnień. Goście mogą korzystać z usług takich jak obsługa pokoju, spa, siłownia czy basen. Restauracje w takich hotelach oferują wykwintne potrawy. Co dokładnie oznacza posiadanie 4 gwiazdek i jakie udogodnienia można znaleźć w takim obiekcie?
Minimalna powierzchnia mieszkalna pokoju jednoosobowego wynosi 12 m2, a pokoju dwuosobowego – 16 m2. W hotelu 4-gwiazdkowym musi znajdować się apartament z salonem o powierzchni co najmniej 25 m2, sypialnia z łazienką oraz część wejściowa z wydzielonym WC.
W hotelu 4-gwiazdkowym w każdym pokoju musi znajdować się łóżko jednoosobowe o wymiarach nie mniejszych niż 90 x 200 cm lub dwuosobowe o wymiarach co najmniej 140 x 200 cm, stolik nocny lub półka, szafa lub wnęka garderobiana z co najmniej trzema wieszakami na osobę, biurko lub stół, jedno krzesło na pokój, co najmniej dwa fotele wypoczynkowe (jeden w pokojach jednoosobowych) lub kanapa, stolik, lustro oraz wieszak ścienny na odzież wierzchnią.
W hotelach 4-gwiazdkowych podstawowe wyposażenie łazienki obejmuje wannę z baterią i natryskiem lub prysznic, umywalką z blatem lub półką oraz WC. Dodatkowe wyposażenie jest bardzo podobne jak w przypadku hoteli z 5 gwiazdkami.
Hotele 4-gwiazdkowe są często położone w dogodnych lokalizacjach – w centrach miast, blisko głównych atrakcji turystycznych lub ważnych punktów komunikacyjnych. Dodatkowo w hotelach 4-gwiazdkowych możemy znaleźć sale konferencyjne, restauracje, wyciszone pokoje i dźwiękoszczelne okna, bar, klub nocny i strefę wellness.
Zobacz także: Hotele dla rodzin z dziećmi, na co zwrócić uwagę?
Hotel 3-gwiazdkowy
Hotel 3-gwiazdkowy oferuje o wiele wyższy standard od hoteli z dwoma gwiazdkami. W pokojach oprócz standardowego wyposażenia znajduje się klimatyzacja, telefon oraz mini bar. Hotel oferuje również dodatkowe udogodnienia, takie jak restauracja, bar czy recepcja czynna przez całą dobę.
Minimalna powierzchnia mieszkalna w pokoju jednoosobowym wynosi 10 m2, pokoju dwuosobowym – 14 m2, a pokoju trzyosobowym – 16 m2. W każdym pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym musi znajdować się łóżko jednoosobowe lub dwuosobowe o minimalnych wymiarach odpowiednio 90 x 200 cm oraz 140 x 200 cm, stolik nocny lub półka, szafa lub wnęka garderobiana z co najmniej trzema wieszakami na osobę, biurko lub stół, krzesło lub inny mebel do siedzenia, lustro oraz wieszak ścienny na odzież wierzchnią.
Dodatkowo w każdym pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym musi znajdować się również dostęp do internetu, telefon, radio, telewizor, wykładzina lub dywanik przy każdym łóżku, firany, żaluzje lub rolety przepuszczające światło oraz zaciemniające, hotelowe artykuły piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i butów, igielnik, torba na bieliznę przeznaczoną do prania oraz woda butelkowana i naczynia do picia w ilości odpowiadającej liczbie osób w pokoju.
W hotelach 3-gwiazdkowych bazowe wyposażenie obejmuje wannę z baterią i natryskiem lub prysznic, umywalką z blatem lub półką oraz WC.
Obsługa w hotelach 3-gwiazdkowych jest zwykle przyjazna i pomocna, choć może nie oferować tak indywidualnego podejścia jak w hotelach wyższej klasy. Niektóre hotele tej kategorii mogą również oferować dodatkowe udogodnienia, takie jak sala konferencyjna, bar czy restauracja serwująca dania kuchni lokalnej.
Hotel 2-gwiazdkowy i hotel 1-gwiazdkowy
Hotele 1-gwiazdkowy to najprostsze obiekty, które zapewniają podstawowe udogodnienia. W takim hotelu znajdziemy zwykle łóżko, szafę, stolik i krzesło. Łazienka może być wspólna dla kilku pokojów. Usługi dodatkowe są ograniczone lub ich brak.
Hotel 2-gwiazdkowe oznaczają nieco wyższy standard niż w przypadku hoteli jednogwiazdkowych. Pokoje są zwykle wyposażone w własną łazienkę. Można również spodziewać się telewizora oraz podstawowego wyposażenia. Często jest dostępne śniadanie w cenie pokoju.
Standard hoteli – na ile gwiazdek się zdecydować?
Wybór hotelu i odpowiedniej liczby gwiazdek zależy od wielu czynników, takich jak budżet, oczekiwania, cel podróży oraz indywidualne preferencje. Jeżeli zależy Ci na komfortowym i eleganckim hotelu, w którym będziesz czuł, że wszystko jest dopracowane, wybierz hotel 4 lub 5 gwiazdkowy. Dla osób, które cenią sobie komfort odpowiednim wyborem będzie hotel 4-gwiazdkowy, który posiada wiele udogodnień, takich jak restauracja, bar, klub, sale konferencyjne i strefa wellness. Dodatkowo różnica pomiędzy hotelami z 4 i 5 gwiazdkami jest niewielka.
Hotel 4-gwiazdkowy w Krakowie
Apis Hotel to 4-gwiazdkowy hotel w Krakowie, który łączy współczesny design z dobrą atmosferą oraz doskonałą kuchnią. Apis Hotel znajduje się w północnej części Krakowa, 2,9 km od Dworca Głównego, dlatego to doskonały wybór dla osób, którym zależy na spokoju oraz bliskości centrum miasta i ważnych obiektów. To także doskonały wybór na spotkania biznesowe i różnego rodzaju konferencje oraz szkolenia. W 4-gwiazdkowym hotelu Apis znajdziesz szereg udogodnień dla gości: parking, restaurację Mozaika, salę klubową, sale konferencyjne, strefę wellness oraz letni ogród.
Dla gości dostępne są 42 pokoje, w tym 6 pokoi o podwyższonym standardzie oraz wieloosobowe pokoje rodzinne.
Pokój Comfort single use – 17 m2 dla 1 osoby. Zapewniają dostęp do wszystkich udogodnień znajdujących się w standardowym wyposażeniu.
Pokój Comfort double – 17 m2 dla 2 osób. Pokoje posiadają dwa pojedyncze lub jedno podwójne łóżko. Wyposażone w eleganckie meble.
Pokój Comfort triple – 30 m2 dla 3 osób. Pokoje posiadają wydzieloną część wypoczynkową oraz trzy pojedyncze łóżka lub jedno podwójne i jedno pojedyncze. Wyposażone w eleganckie meble.
Pokój Deluxe – 35 m2 dla 2-4 osób. To apartamenty typu studio, składające się z dwóch oddzielnych pomieszczeń – sypialni oraz pokoju dziennego. Przestronna łazienka wyposażona została w kabinę prysznicową. Dodatkowe udogodnienia obejmują zestaw do parzenia herbaty, szlafroki i pantofle.
Pokój Superior z Jacuzzi – 35 m2 dla 2-3 osób. Pokoje o podwyższonym standardzie typu Superior posiadają wydzieloną część wypoczynkową z sofą i stolikiem kawowym oraz przestronną łazienkę z wanną z jacuzzi i kabiną prysznicową. Wśród dodatkowych udogodnień, zestaw do parzenia herbaty, pantofle i szlafroki.
Family Room – 45 m2 dla 4-5 osób. Pokoje Rodzinne posiadają wygodne łóżka (od 3 do 5), wydzieloną część wypoczynkową z sofą i stolikiem kawowym oraz przestronną łazienkę z kabiną prysznicową.